دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دوشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلی
تماس با ما
نقشه سایت
»
لینکهای مفید
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
وب دا رفسنجان
سایت سامد
سایت ایران مردم
سایت وزارت بهداشت
سایت دولت
کاربران
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
تقویم

کتابخانه و پايگاه عرضه اطلاعات دانشکده پزشکی رفسنجان


 

فلسفه وجودی کتابخانه‌ها، همواره خدمت به جامعه و بهره‌گيری از منابع دانش در جهت پيشرفت و تعالی انسان‌ها بوده است. يکی از بارزترين مشخصه‌های هر جامعه که در ارزيابی سطح انديشه آن ملت دخيل بوده و نقشی اساسی بر عهده دارد، همانا علم و فرهنگ آن جامعه است. می‌توان گفت يک جامعه با مجموعه‌ای از کردارها، هنجار‌ها، بايد‌ها و نبايد‌های به هم پيوسته‌ای است که در سايه رفتار جمعی مردم يک جامعه به وجود آمده و شاکله آن جامعه را پی‌ريزی می‌نمايد. با نگاهی به تعاريف مختلف از فرهنگ در جوامع و انديشه‌های مختلف چنين بر می‌آيد که علم و فرهنگ همواره در ارتباطی تنگاتنگ با هم بوده‌اند و جامعه‌ای که از سطح علمی ‌بالايی برخوردار باشد از سطح فرهنگی بالايی نيز نسبت به تعريف بومی‌ آن جامعه از فرهنگ برخوردار است.
در زندگی روزمره نيز به افرادی که با علم، دانش، دانش‌اندوزی و دانش‌گستری در ارتباط هستند، "فرهنگی" اطلاق می‌شود و اين قشر از جامعه (فرهنگيان) به عنوان الگو در جامعه ايفای نقش می‌کنند و به عنوان سنگ محکی جهت سنجش ميزان بهره‌مندی يک فرد از فرهنگ به شمار می‌روند. بدون شک در اين ميان، کتابخانه به عنوان اندامواره‌ای زنده و پويا در زمينه علم و دانش، از نقشی اساسی در اعتلای سطح فرهنگ يک جامعه برخوردار است.
کتابخانه هر دانشگاه به عنوان قلب دانشگاه محسوب می‌شود. کتابخانه به عنوان مرکزی با هدف تامين نيازهای مطالعاتی و فکری و اطلاع رسانی به دانشجويان، اساتيد و پرسنل ايجاد شده و جايگاهی مناسب جهت حفظ آثار مکتوب و غيرمکتوب می‌باشد که در مسير و ترقی جامعه دانشگاهی گام برمی‌دارد . 
کتابخانه دانشکده پزشکی بعد از تاسيس دانشکده پزشکی در سال ۱۳۶۵ شروع به کار نموده است و اکنون در ضلع شمالی دانشکده قرار دارد و به منزله کتابخانه مرکزی دانشگاه به ارائه خدمت مشغول است. اين کتابخانه اکنون دارای مجموعه نسبتاً جامعی از مواد و منابع علمی در زمينه علوم پزشکی به شرح جدول زير است:  

  ۱۴۵۲۹

  فارسی

  کتاب‌ها

 

  ۶۹۲۹

  لاتين

  ۲۱۴۹۸

  جمع

  ۲۶۰

  فارسی

  مجلات

  ۲۹۴

  لاتين

  ۵۵۴

  جمع

  ۵۷۰

  پايان‌نامه‌ها

  ۱۰۷

  لوح‌های فشرده

  ۲۲۶۸۹

  جمع منابع

کارکنان:

مسئول کتابخانه: مينا ولی‌نژاد
 امانت و گردش مواد: آذر سلطانی
 فهرست‌نويسی: مهتاب اکبری

ساعات کار:

ساعات کاری بخشهای مختلف کتابخانه به شرح زير می‌باشد:
روزهای عادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱:۳۰ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۲:۳۰

بخش‌های کتابخانه:

 کتابخانه در دو طبقه واقع شده و شامل بخش‌های زير می‌باشد:
  ۱- بخش امانت: مهمترين خدمات اين بخش امانت دادن منابع، بررسی و پيگيری برگشت منابع، اعمال مقررات ديرکرد، بررسی مخزن به منظور قفسه‌خوانی و وجين مجموعه کتابخانه می‌باشد
  ۲- بخش مرجع: کتاب‌های مرجع کتبی هستند شامل (دايره المعارفها، واژه نامه، اطلس‌ها) که در صورت نياز مراجعان طبق مقررات کتابخانه امانت داده می‌شوند.
  ۳- بخش نشريات: نشريات به دليل روزآمد بودن از اهميت خاصی برخودارند. اين مجموعه‌ای از نشريات لاتين و فارسی را شامل می‌شود که مجموعه نشريات کتابخانه از طريق نرم‌افزار کتابخانه قابل بازيابی است.
  ۴- بخش فهرست‌نويسی: اين بخش وظيفه فهرست‌نويسی و آماده سازی مجموعه کتاب‌های فارسی و انگليسی را دارد. فهرست‌نويسی کتاب‌ها مطابق قواعد فهرست‌نويسی انگلوآمريکن و بر اساس نظام رده‌بندی کتابخانه ملی پزشکی (NLM) انجام می‌شود .
  ۵- پايگاه عرضه اطلاعات: که با هدف تامين منابع علمی‌و اطلاعاتی در زمينه علوم پزشکی برای اعضاء ايجاد گرديده و در حال حاضر با اتصال به SERVER دانشگاه علوم پزشکی و از طريق آنتن ( Wireless ) و تجهيز محيط به دستگاههای عرضه اطلاعات و ارتقاء سيستم نرم افزار پارس آذرخش از DOS به Windows و تحت Web و اتصال به بانک های اطلاعاتی و کتابخانه الکترونيکی که شامل چندين بانک اطلاعاتی می‌باشد، قابل دسترسی است.
  ۶- بخش پايان‌نامه‌ها: در اين بخش پايانامه‌های دانشجويان فارغ‌التحصيل دانشکده، گرد آوری و سازماندهی می‌شود. کليه اطلاعات مربوط به پايان‌نامه‌ها با استفاده از نرم افزار جامع کتابخانه و از طريق کامپيوتر قابل بازيابی می‌باشد و جوابگوی نيازهای اطلاعاتی محققين می‌باشد.
  ۷- سالن مطالعه
    سالن مطالعه خواهران که در طبقه فوقانی بخش امانت واقع شده است و ظرفيت ۳۰ دانشجو دارد.
    سالن مطالعه برادران که در طبقه فوقانی بخش نشريات واقع شده است و ظرفيت ۳۰ دانشجو دارد.

پايگاه عرضه اطلاعات:
 جهت استفاده از خدمات پايگاه، لازم است قبل از شروع و پايان با مسئول پايگاه هماهنگی لازم به عمل آيد.
 کاربران تنها مجاز به استفاده از سايت‌های علمی ‌بوده و استفاده از سايت‌هايی که به هر نحو مغاير با قوانين دولت جمهوری اسلامی‌ و شئونات اسلامی ‌و اخلاقی جامعه باشند، تخلف محسوب شده و با متخلف برخورد قانونی خواهد شد. هر کاربر موظف است که مشخصات و موضوع استفاده و ساعت شروع و پايان کار خود را در دفتر موجود ياداشت نموده و امضاء نمايد.

منو اصلی
پیوندهاخدمات تحت وبفرمهاي الکترونیک
اوقات شرعی
آمار سایت
 بازدید این صفحه : 6017
 بازدید امروز : 7888
 کل بازدید : 26671336
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/6719
site map | home