• اقتصاد مقاوتی


دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
اخبار و اطلاعیهلینک های مفیدخدمات تحت وبخدمات الکترونیک


  چاپ        ارسال به دوست

بیش از 250 زایمان طبیعی در رفسنجان انجام شده است

رئیس ستاد اجرایی طرح تحول نظام سلامت شهرستان رفسنجان و انار گفت : از آغاز طرح ملی تحول نظام سلامت یعنی 15 اردیبهشت ، تا کنون بیش از 200 زایمان طبیعی در مرکز زنان و زایمان زایشگاه نیک نفس رفسنجان انجام شده است.
به گزارش خبرنگار وب دا ، دکتر علی اسماعیلی ندیمی افزود : این تعداد زایمان نسبت به مدت مشابه افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: به منظور ترویج فرهنگ زایمان طبیعی در برنامه‌ طرح تحول نظام سلامت این نوع زایمان رایگان شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد : در برنامه‌ ملی تحول نظام سلامت در صورتی که به‌ علت پزشکی، سزارین انجام شود 10درصد هزینه جراحی از بیمار اخذ می‌شود و اگر برگه‌ ارجاع از سوی پزشک خانواده یا مراکز درمانی روستایی ارائه شود هزینه‌ درمان بیمار به 5 درصد کاهش می‌یابد و بقیه‌ هزینه‌ درمان از سوی دولت پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه زایمان طبیعی فرایندی فیزیولوژیک و طبیعی است افزود: دردهای زایمان طبیعی، با استفاده از روش های نوین زایمان بی درد قابل کنترل است .
دکتر اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه زایمان به روش سزارین در صورت داشتن علت قطعی نیاز، نقش مهمی در کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض زایمان در مادر و جنین داشته است تصریح کرد : اما امروزه سزارین به عنوان یک عمل جراحی عادی و غیر ضروری انجام می شود و علاوه بر این که بسیاری از امکانات، تجهیزات و تخت های بیمارستانی و افراد مجرب در ارتباط با این عمل درگیر می شود، میزان مرگ و میر و عوارض زایمانی در مادرانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند می تواند بیش از مادرانی باشد که زایمان طبیعی انجام می دهند.
وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد 75 درصد سزارین هایی که در کشور انجام شده غیر ضروری و به صورت انتخابی بوده است این در حالیست که امروزه ثابت شده زایمان طبیعی ، بر سزارین ارجحیت داشته و عوارض کمتری را پس از زایمان بر مادر تحمیل می کند .
دکتر اسماعیلی گفت: از آنجایی که سزارین به صورت اورژانسی می تواند یکی از ضروریات نجات جان مادر و نوزاد باشد در مورد آن و ضرورت انجام آن بحثی وجود ندارد ، ولی مشکلات ناشی از افزایش بی رویه موارد سزارینِ انتخابی نگران کننده است.
وی در تشریح برخی مضرات زایمان به روش سزارین اظهار داشت: در سزارین احتمال بروز عوارضی مانند ایست قلبی ، احتمال مرگ و میر بیشتر نوزادان در زایمان سزارین ، خونریزی از محل سزارین ، افزایش خطر عوارض تنفسی در نوزاد، عفونت، عوارض بیهوشی ، ترمبوآمبولی و هیسترکتومی ( خارج کردن رحم ) وجود دارد ضمن آنکه امکان تماس مادر و نوزاد و شیر دهی در ساعت اول تولد نوزاد به تعویق می افتد.
دکتر اسماعیلی تصریح کرد: احتمال تشکیل لخته در عروق پا و ریه به دنبال سزارین بیشتر است و در این نوع زایمان ، خانم ها تناسب اندام خود را با ورزش های مناسب دیرتر از زایمان طبیعی به دست می آورند .
او توصیه کرد : سزارین فقط باید به مواردی موکول شود که طبق نظر پزشک خطر، جان مادر یا فرزند در خطر باشد و در سایر موارد کم عارضه ترین راه ، یعنی زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن فرزند، انتخاب اول است .


١٠:١٧ - شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ١٧٦٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان